AÇI Kolejinde, deneyimli ve güleyyüzlü, sınıf öğretmenleriyle tam öğrenme modelini esas alan eğitim sistemi uygulanır. Eğitim bilimci Benjamin Bloom’un ortaya attığı Tam öğrenme modeli der ki; yeteri kadar zaman verilir ve uygun koşullar sağlanırsa bir kişinin öğrenebildiği bir şeyi herkes öğrenebilir. İşte bu anlayışla biz de AÇI koleji olarak gerekli koşulları öğrencilerimiz için oluşturur, ve onlara öğrenmeleri için ihtiyaç duydukları zamanı tanırız.

AÇI’da doğayla iç içe, gerçek yaşamla ilişkilendirilmiş öğrenme ortamları sunulur. Dersler sadece sınıf ortamında işlenmez. Yaparak – yaşayarak öğrenme fırsatları ile dersler kimi zaman okul bahçesinde kimi zaman ise okul dışında, kazanımlarla ilgili mekanlara yapılan ziyaretler ve öğretici aktivitelerle gerçekleşir. Eğlenceli matematik, materyaller ile Türkçe, hayattan soyutlanmamış Hayat Bilgisi…

AÇI’da her öğrencinin bir enstrüman çalmasını hedefleyen müzik eğitimi verilir. Çünkü çocuklarımızın duyuşsal gelişimi en az bilişsel gelişimi kadar önemlidir.

AÇI’da iki yabancı dil eğitimi verilir. Birinci yabancı dil olarak Cambridge University Press işbirliği ile İngilizce, ikinci yabancı dil olarak da Almanca, Fransızca , İspanyolca ve Arapça dillerine ait talep doğrultusunda açılacak programlardan birini tercih eder. Okulumuzda gramer eğitiminden çok okuduğunu anlama, dinleme, konuşma ve yazmaya ağırlık veren bir yabancı dil eğitimi uygulanır. Dilin kurallarını değil kendisini öğreten, öğretmekle de kalmayıp konuşturan bir eğitim anlayışı sergilenir.

AÇI’da tüm öğrencilerimizin bedensel gelişimi ve vücut esnekliğini için spora önem verilir. Öğrencilerimiz, basketbol, voleybol, futbol, tenis, masa tenisi, yakan top branşlarında 6 ayrı spor takımında yer alabilmekte, düzenleyeceğimiz okul içi turnuvalara ve okullararası müsabakalara katılabilmektedir. Okulumuzda yer alan yüzme havuzu ile yüzme sporuna yönelik faaliyetler gerçekleştirebilmekte, bireysel ve takım halinde yüzme müsabakalarına katılabilmektedirler. Ayrıca dönemsel olarak at çiftliğine öğrencilerimiz götürülerek hipoterapi yapılmakta ve at biniciliği öğretilmektedir.

Atölye çalışmaları, sosyal etkinlikler ve öğrenci kulüpleri ile bütüncül olarak etkili bir eğitim süreci gerçekleştirilir.